Європейська Комісія визначила розмір четвертого регулярного траншу за першою базовою компонентою програми Європейського Союзу Ukraine Facility. Він складе 3,05 млрд євро, що означає чергове зменшення суми порівняно з попередніми траншами. Вплата цього траншу очікується в серпні 2025 року, повідомляє Інтерфакс-Україна.
► Читайте телеграмм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Динаміка виплат
- Перший регулярний транш Ukraine Facility, який Україна отримала у серпні 2024 року, становив 4,2 млрд євро (включно з грантом у 1,5 млрд євро).
- Другий транш у грудні минулого року склав 4,1 млрд євро (з яких 1,5 млрд євро — грант).
- Третій транш Україна отримала на початку квітня 2025 року — 3,5 млрд євро (включно з грантом 0,4 млрд євро).
Раніше Міністерство фінансів України повідомляло, що у 2025 році у межах Ukraine Facility планувалося надходження близько 12,5 млрд євро фінансової підтримки для України, з яких 1,5 млрд євро у вигляді грантової підтримки.
В оновленій наприкінці червня програмі з МВФ прогноз фінансування за цією програмою цього року складає $12,9 млрд.
Згідно з умовами програми Ukraine Facility, обсяг траншів прив'язаний до виконання Україною ключових індикаторів.
На початку червня цього року міністр фінансів Сергій Марченко звернувся до народних депутатів із проханням вчасно ухвалювати закони в рамках взятих Україною зобов'язань перед міжнародними партнерами.
«Ми вже втратили за перший квартал 1,2 млрд євро. З них 500 млн млрд євро — це грантові кошти, втратили через непроголосовані закони і зобов'язання по Ukraine Facility», — констатував тоді Марченко.
Оновлена програма з МВФ передбачає, що за базового сценарію, згідно з яким війна завершиться наприкінці цього року, зовнішнє фінансування для покриття дефіциту необхідне Україні цього року у розмірі $42,8 млрд.
Нагадаємо
Ukraine Facility передбачає спрямування Україні у 2024−2027 роках 50 млрд євро, із яких бюджетна підтримка — 38,27 млрд євро. Програма спрямована на забезпечення макроекономічної стабільності, відбудову, модернізацію країни та сприяння євроінтеграції України.
Ukraine Facility включає три ключові компоненти:
- пряма підтримка державного бюджету (38,27 млрд євро, з яких 33 млрд євро у формі кредитів та 5,27 млрд євро у формі грантів);
- спеціальний інвестиційний інструмент для покриття ризиків у пріоритетних секторах (6,97 млрд євро);
- технічна підтримка в здійсненні реформ, а також покриття відсотків за кредитами, в тому числі отриманими раніше (4,76 млрд євро).