Перший важкий дистанційний комплекс розмінування виробництва української інженерної компанії XTI Engineering пройшов процедуру державної сертифікації та вже готується до серійного виробництва, повідомляє Міноборони 9 травня. Машина «Гарт 5100» може очищати 2 га територій за день.
Ключові факти
- «Гарт 5100» – повністю вітчизняна розробка і виробництво. Всі етапи виготовлення машини здійснюються в Україні, що спрощує логістику, забезпечує швидке постачання, технічне обслуговування та ремонт.
- Машина призначена для знешкодження різних типів мін та інших вибухонебезпечних предметів шляхом їх детонування та руйнування молотками ланцюгового агрегату або фрезою.
- Комплекс керується дистанційно на відстані від 600 м, що забезпечує безпеку оператора. За умови встановлення ретранслятора безпечну відстань можна збільшити до понад 1 км. Комплекс оснащений системою камер з широким кутом огляду.
- Робоча швидкість машини – 1,5 км за годину. За один світловий день вона здатна розмінувати понад 2 га забруднених вибухонебезпечними предметами територій. При цьому глибина розмінування складає 300 мм. Змінне обладнання дозволяє адаптувати роботу під різні типи ґрунтів.
Контекст
1 жовтня 2024 року Центр гуманітарного розмінування уклав перший контракт із «Українськими сервісами розмінування», переможцем аукціону. За даними Tony Blair Institute, міни щороку коштують Україні $11,2 млрд (5,6% ВВП 2021 року), переважно через скорочення агроекспорту та місцевих доходів.
11 лютого Міноборони анонсувало створення полігону для випробування технологій розмінування, включно з ШІ, що має прискорити процес і знизити загрози для людей. 20 лютого операторам протимінної діяльності запропонували оренду або лізинг спецтехніки.
Загалом Україна потребує $29,8 млрд для розмінування територій, порівняно з попередньою оцінкою сума скоротилася на $4,8 млрд завдяки успішному обстеженню та очищенню земель, де проходили бойові дії. Про це йдеться у звіті «Швидка оцінка завданої шкоди та потреб на відновлення» (RDNA4), який підготували Світовий банк, уряд України, Європейський Союз та ООН. Загальна сума, необхідна для відновлення України після російського вторгнення, зросла з $486 млрд до $524 млрд у цьому ж звіті.