За три роки війни відбулися значні зміни у ставленні бізнесу до економічної політики уряду у питаннях підтримки бізнесу: зараз безпрецедентно велика частка підприємців нейтрально оцінює таку діяльність уряду, а рекордно низька — хвалить його. Про це повідомив старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел під час заходу «Діловий клімат в Україні у вразливі часи» від ІЕД та Офісу Liaison у Брюсселі.
► Читайте телеграмм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
«У лютому 2025 року частка позитивних оцінок економічної політики уряду була найнижчою за три роки дослідження (з травня 2022 року). Лише 3% підприємств позитивно оцінили дії уряду. Частка негативних оцінок досить висока і перевищує 20%. Проте більшість підприємств все ж обирають нейтральні оцінки», — заявив Ангел.
За його словами, на початку війни частка нейтральних оцінок уряду становила приблизно 40%, тоді як в лютому 2025-го вона вже сягнула 66%. Водночас, частка негативних оцінок була високою на початку війни, у 2023 році знизилась, влітку 2024 року стрімко зросла до рекордних 30%, а зараз знаходиться вище 20%.
Дослідження виявило, що різні групи підприємств страждають від спільних проблем, але із різним пріоритетом.
Бізнес, який позитивно оцінює уряд, вважає найважливішою перешкодою для себе небезпеку працювати (69%). Підприємства з нейтральними оцінками найчастіше говорять про нестачу персоналу (68%). А компанії з негативними оцінками влади найчастіше скаржилися на зростання цін (59%).
«Цей набір трьох головних перешкод однаковий для всіх груп бізнесу, але порядок пріоритетності різний», — наголосив Ангел.
Бізнес-опитування ІЕД щомісяця демонструють, що проблеми корупції чи тиску контролюючих та правоохоронних органів традиційно знаходяться в кінці переліку основних перешкод для ведення бізнесу.
«Але підприємства, які дають негативні оцінки, набагато частіше говорять про брак обігових коштів, корупцію, логістичні проблеми та незаконні вимоги і тиск з боку правоохоронних органів», — повідомив Ангел.
Також вони частіше стикалися зі зниженням виробництва (37,8%) і продажів (40,8%) і мали менш оптимістичні очікування щодо цих показників, ніж бізнес, який оцінював роботу уряду нейтрально чи позитивно.