Більше половини респондентів вказали, що брак робочої сили залишається головною перешкодою для ведення бізнесу у воєнний час.
Підприємці очікують, що найбільший вплив на їх сектори у найближчі три роки матиме безпекова ситуація в Україні – фактор війни, обстрілів та загроз фізичній інфраструктурі зазначили 58% респондентів. Про це свідчать результати 38-го щомісячного опитування, яке провів Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД).
На другому місці за впливом на бізнес – дефіцит кадрів і зміни на ринку праці (49%), пов’язані зі зменшенням пропозиції робочої сили та структурним безробіттям. Третім фактором є відновлення інфраструктури після війни (40%).
Крім того, у п’ятірку впливових трендів також увійшли зростання вартості енергоносіїв та нестабільність логістики (33%), а також зміни в регуляторній і податковій політиці (27%).
“Лише 17% опитаних зазначили, що інтеграція до ЄС та адаптація до норм ЄС буде впливати на їхній сектор. На геополітичну і політичну нестабільність вказали 13% бізнесу, як і на розвиток цифрових технологій. Вплив штучного інтелекту, кліматичних викликів та обмеження вільної торгівлі на їх сектори очікує по 7% бізнесів”, – зазначила виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків.
Також 58% респондентів вказали, що брак робочої сили залишається головною перешкодою для ведення бізнесу у воєнний час.
Якщо ще у травні перешкоди “небезпечно працювати” та “зростання цін на сировину, матеріали та товари” дошкуляли бізнесу рівнозначно – їх вказали 47% опитаних, то в червні стало більше тих, хто вказав ризик небезпеки працювати, – 53%. Старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел зазначив:
“Це очікувано, що безпека роботи стала більш важливою, зважаючи на посилення атак ворога на нашу інфраструктуру і промислові об’єкти”.
Зазначається, що найбільше ця проблема хвилює великі підприємства (майже 70%) і прифронтові регіони: понад 80% опитаних у Житомирській, Харківській, Вінницькій, Полтавській, Дніпропетровській та Запорізькій областях вважають небезпечні умови перешкодою для ведення бізнесу.
Також, згідно даними дослідження, рівень невизначеності для підприємців суттєво підвищився. У перспективі 6 місяців частка тих, хто не розумів, яким буде загальноекономічне середовище в Україні, зросла з 16,5% до 24,5%. Невизначеність щодо фінансово-економічного стану на власному підприємстві збільшилась з 15,2% до 20,7%.
“Крім цього, частка тих, хто не зміг спрогнозувати стан бізнесу через два роки, зросла з 28,7% до 37,4%. На це впливають геополітична нестабільність та збільшення обстрілів цивільної інфраструктури”, – зазначила виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків.
Бізнес в Україні – головні новини
Президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак повідомив, що бізнес все активніше залучає до праці пенсіонерів через гострий дефіцит кадрів.
Також частка жінок у традиційно “чоловічих” професіях у 2024-2025 роках зросла з 5% до понад 15%. Серед популярних напрямів – водійські спеціальності, трактористки, слюсарки та машиністки.