Кількість випадків шахрайства з картками знизилася, проте кожен окремий випадок став більш прибутковим для злочинців.
Протягом минулого року шахраї отримали з платіжних карток українців 1,1 млрд гривень. Це на 37% більше, ніж було роком раніше, повідомляє пресслужба Національного банку України.
За даними НБУ, зростання відбулося в першу чергу через збільшення середньої суми під час незаконних операцій – на 39%. Так, якщо у 2023 році шахраї отримували в середньому 3 065 гривень в межах однієї операції, то в минулому році – вже 4 247 грн.
При цьому загальна кількість незаконних дій та шахрайських операцій з використанням платіжних карток трохи зменшилася – до 270 тис. випадків. Це на 2 тис. операцій (або на 1%) менше, ніж було роком раніше.
Більшість шахрайських випадків відбулися в інтернеті
За даними НБУ, розподіл за сумою збитків відповідно до місця проведення шахрайської операції у 2024 році змінився. Так, зросла частка шахрайських операцій через інтернет – до 93% (у 2023 році було 86%). Відповідно 7% від загальної суми збитків завдано через шахрайство у фізичних пристроях.
Зазначається, що в 2024 році, як і раніше, переважна більшість шахрайських випадків спричинена соціальною інженерією. Тобто, коли клієнти самостійно розголошують особисті дані, реквізити платіжних карток, підтверджуючі коди та паролі для проведення платіжних операцій. Торік 84% від загальної суми всіх збитків було спричинено соціальною інженерією (у 2023 році цей показник був 80%).
Шахраї в Україні – що відомо
На початку лютого уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що в Україні активізувалися телефонні шахраї, які намагаються нажитися на родинах військовополонених та зниклих безвісти оборонців.
Також ми розповідали про найбільш поширені схеми шахрайства в Україні. Розуміючи, як діє злочинець, вам буде простіше оминути пастки.