Україна – одна з небагатьох країн Європи, яка може видобувати титан, а у титанових рудах міститься скандій, що застосовується у сплавах для виробництва літаків.
Україна – одна з небагатьох країн Європи, яка може видобувати титан, і саме його родовища будуть цікавими для американських інвесторів після укладення угоди про надра зі США. Про це розповіла доктор геологічних наук, завідувач відділу корисних копалин Інституту геологічних наук НАН України Олена Ремезова для РБК-Україна.
“Титан має дуже багато галузей застосування. У виробах з титану додана вартість дуже висока. Це військово-промисловий комплекс, це літаки, сучасні кораблі, це зброя. І взагалі будь-яке машинобудування потребує титану”, – зазначила вона.
Крім того, титан потрібен у галузі протезування, а якщо поєднати видобуток титану і літію, можна отримати потужні акумулятори для гібридних авто. При цьому в Україні в деяких місцях поклади титану співпадають з покладами літію, зауважила вона.
Також титанові руди важливі американським інвесторам і в контексті виробництва літаків, зазначає науковиця:
“У титанових рудах містяться скандій, ванадій. А скандій, між іншим, міститься в тих сплавах, які використовуються американцями для виробництва літаків F-16 і F-35. Для виробництва літака його треба кілька сотень кілограмів, щоб зробити сучасні сплави, бо вони дають стійкість”.
Вона також прокоментувала різні оцінки українських запасів титану.
“Ми вважаємо так: якщо порахувати запаси, плюс – ресурси, частку того, що недорозвідано і не вивчено, то це може бути і всі 20% світових запасів титану. По запасах вказують 7-10%. Росіяни завжди писали, що у нас 1%, що не є правдою. Правда полягає в тому, що найкраще російське родовище титану буде гірше за посереднє наше”, – зазначила вона.
Угода про надра – що треба знати
На початку травня 2025 року міністр фінансів США Скотт Бессент та міністерка економіки України Юлія Свириденко підписали угоду про надра між країнами. Вона передбачає створення Інвестиційного фонду з відбудови України, який залучатиме глобальні інвестиції в українську державу. 8 травня Верховна Рада України ратифікувала цю угоду.
Перша віцепрем’єрка – міністерка економіки Юлія Свириденко, коментуючи угоду, зазначила, що в межах угоди власність та контроль за надрами залишається за Україною.
Тим часом у Держдепі заявили, що укладена угода не повʼязана з переговорами про завершення війни.