Розмір мінімальної зарплати визначається законодавством України.
Відповідно до Закону України “Про оплату праці”, мінімальна зарплата – це розмір грошової виплати за просту, некваліфіковану працю. Гроші виплачуються за обсяг роботи, виконаний працівником, рахується він помісячно або погодинно. Якою буде мінімальна зарплата в Україні 2025 року та чи підвищуватимуть її з травня – далі в матеріалі.
Яка зараз мінімальна зарплата в Україні
У положеннях 9 і 10 Закону України “Про оплату праці” зазначено, що мінімальна зарплата – це соціальна гарантія, яку підприємство, незалежно від форми власності, зобов’язане виплатити працівникові. Для того щоб визначити розмір грошової винагороди, потрібно зрозуміти, яка сума потрібна людині, щоб покрити найнеобхідніші витрати: їжа, житло, одяг, ліки тощо. Однак не всі люди в країні отримують “мінімалку”, і держава це розуміє, тож прагне до поступового зближення двох показників – мінімальної зарплати та реальних доходів громадян. У Законі зазначено, що чим стабільніша економіка країни – тим вищі доходи, і тим ближче вони до необхідного для нормального життя рівня.
Крім того, під час розрахунку мінімальної зарплати враховується і середня по країні, і продуктивність праці, і рівень зайнятості, і багато інших економічних чинників. Важливо розуміти, що мінімальна зарплата не може бути нижчою за ту суму, яку держава вважає порогом бідності для працездатної людини (тобто дорослого, який може працювати). Саме тому влада України визначає нижню можливу межу оплати праці так, щоб людина могла покрити хоча б свої базові потреби і не опинитися за межею бідності.
Наразі розмір мінімальної зарплати в Україні становить 8 000 гривень на місяць або 48 гривень на годину. Однак така сума не остаточна – після вирахування податків “на руки” українець зможе отримати 6 160 гривень.