В Україні необхідно перейти до ринкового ціноутворення на газ замість практики штучного регулювання тарифів. Про це заявив заступник виконавчого директора від України в ЄБРР Артем Шевальов.
“Нам треба переходити до ринкового ціноутворення, до ринкових тарифів”, — наголосив Шевальов.
За його словами, в умовах нормального функціонування ринку розмова йшла б не про фінансування закупівлі газу, а виключно про капітальні витрати.
“Ми би говорили зараз про кредитування капітальних витрат, тому що це те, в цьому бізнесі ти залучаєш кредитні кошти під це.
Чи говорили б ми про залучення таких колосальних обсягів, чи просто навіть будь-яких значних обсягів на фінансування закупівлі газу, швидше за все ні”, — сказав він.
Шевальов також підкреслив, що природа ринку газу передбачає швидке обертання коштів, тому державне втручання через регулювання цін або інші схеми компенсацій на рівні постачальника є неефективними.
“Будь-які механізми, які починають працювати на рівні постачальника, на рівні штучно регульованих цін, це ніколи до добра не доводять”, — заявив представник ЄБРР.
Водночас він визнав, що Україна переживає кризу, тому компенсаційна підтримка має залишатися, але в цивілізованій формі — через грошові адресні субсидії.
“Ми лишаємось надзвичайно бідною країною. А давайте будемо чесні, війна не зробила нас багатшими. Це, відповідно, породжує всі питання, пов’язані з соціальною рівністю чи будь-які компенсаторні механізми… Але нічого кращого ніж таргетована субсидія. Більш того, субсидія грошова, ніхто нічого не вигадав”, — підкреслив Шевальов.
Раніше заступниця голови наглядової ради “Нафтогазу” Наталя Бойко заявила, що перехід до ринкових цін допоміг би “Нафтогазу” і стимулював збалансування ринку. Водночас, вона підкреслила, що досі не має однозначної відповіді, як побудувати ефективну ринкову модель в умовах, коли держава є фактично монополістом на ринку.