У першому кварталі цього року Бюро економічної безпеки України вилучило нелегальні тютюнові вироби та обладнання для їх виробництва вартістю 240 млн грн. Про це повідомив керівник детективів БЕБ Олександр Ткачук під час круглого столу з Асоціацією “Укртютюн”.
Під час заходу учасники обговорили нові методи протидії нелегальному обігу тютюнової продукції, негативні тенденції в галузі, зокрема щодо підпільного вирощування тютюну, та результати роботи БЕБ.
За словами Ткачука, з січня по березень 2025 року детективи відкрили понад 70 кримінальних проваджень з приводу незаконного обігу тютюнових виробів та вилучили три виробничих сигаретних лінії.
Крім того, керівник детективів Бюро зазначив, що, відповідно до інформації ДПС, за січень-березень до бюджету надійшло 38,7 млрд грн акцизного податку. Це майже на 62% більше ніж за аналогічний період минулого року. І основний фактор такої динаміки – сплата акцизу саме з вироблених та ввезених тютюнових виробів.
Своєю чергою Генеральний директор Асоціації “Укртютюн” Наталія Фесюн наголосила на важливості продовження системної роботи правоохоронних й контролюючих органів, а також швидкому ухваленню важливих для галузі законопроектів.
“Законопроєкт № 9364 щодо удосконалення відповідальності за незаконний обіг підакцизних товарів було ухвалено Радою у першому читанні ще у квітні 2024 року. Попри те, що легальна індустрія загалом підтримує цей законопроєкт і відповідно посилення адміністративної та кримінальної відповідальності за незаконний обіг підакцизних товарів, він досі залишається у статусі доопрацювання до другого читання”, – зазначила Фесюн.
Також присутні обговорили актуальні пропозиції, які сприятимуть зменшенню частки тіньового ринку тютюнової продукції в Україні.
“Легальні виробники тютюнових виробів пропонують створити бібліотеку зразків готової продукції, до якої всі українські виробники сигарет мають обов’язково надавати зразки своєї готової продукції. Бібліотека дозволить за допомогою трасологічних експертиз швидко ідентифікувати нелегальний товар й обладнання, на якому його було виготовлено”, – зазначив під час виступу менеджер з регуляторних питань JTI Україна, Євген Кузьменко.
Наприкінці заходу учасники обговорили вплив ініційованих БЕБ змін щодо ліцензування вирощування тютюну підприємствами та тенденції, які наразі спостерігають фахівці Бюро в цьому сегменті. Зокрема йдеться про збільшення кількості виявлених фактів незаконного вирощування тютюну.
“Завдяки вжитим заходом нам вдалося зменшити контрабанду сировини для виготовлення сигарет. Наразі увага детективів сконцентрована на викритті підприємств, що налагоджують вирощування тютюну без ліцензії в Одеській, Хмельницький та Львівській областях. Загалом вже вилучено понад 101 407 кг такого тютюну”, – зауважив Олександр Ткачук.