Ніякого “плану Б”: експерт прокоментував відмову Болгарії продавати Україні реактори

Ніякого “плану Б”: експерт прокоментував відмову Болгарії продавати Україні реактори

Ніякого "плану Б": експерт прокоментував відмову Болгарії продавати Україні реактори

Проект добудови третього і четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС опинився під питанням через непродумані дії Міністерства енергетики та “Енергоатома”, розповів у коментарі УНІАН головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Геннадій Рябцев.

“Це є свідченням недостатньої продуманості дій Міністерства енергетики України і підлеглої йому компанії “Енергоатом”. Тобто там ніякого “плану Б” немає”, – сказав Рябцев, апелюючи до вчорашньої заяви віцепрем’єр-міністра Болгарії про відмову продавати реактори Україні. 

За його словами, якщо українська сторона не отримувала офіційних повідомлень від Болгарії стосовно відмови у продажі, то Україні потрібно офіційно звернутись до болгарської сторони і потім прозвітувати перед громадськістю. 

“Бо що це таке. Верховна Рада голосує за цей закон, а виходить так, що Міністерство енергетики та “Енергоатом” не домовилися”, – розповів експерт. 

Він відмітив, що у “Енергоатома” є низка домовленостей з іншими компаніями, зокрема з компаніями-виробниками малих модульних реакторів. Наприклад, є меморандум з компанією Westinghouse, яка також висловлювала свою зацікавленість в проектуванні реакторів для будівництва в Україні. 

“Готового варіанту там немає. Там був меморандум, який було підписано між “Енергоатомом” та Westinghouse стосовно зацікавленості американської сторони в побудові п’ятого та шостого енергоблоків. Може американці висловлять зацікавленість не стільки в побудові п’ятого й шостого, скільки в добудові третього та четвертого енергоблоків. Треба вести перемовини з цією компанією”, – підсумував Рябцев.

Купівля болгарських реакторів – що відомо 

У березні минулого року очільник “Енергоатому” Петро Котін повідомив, що українська сторона має надію підписати угоду про купівлю двох ядерних реакторів у Болгарії. Таким чином це має компенсувати втрату доступу до окупованої Росією Запорізької електростанції з шістьма енергоблоками.

У червні 2024 року парламент Болгарії вирішив продовжити на півроку термін, відведений на переговори про продаж Україні двох російських ядерних реакторів і супутнього обладнання.

У лютому 2025 року Верховна Рада України підтримала законопроєкт, який надає дозвіл “Енергоатому” придбати два атомних реактори у Болгарії для добудови третього та четвертого енергоблоків Хмельницької атомної електростанції. Президент Володимир Зеленський підписав закон у березні. 

Проте вже 15 квітня поточного року в уряді Болгарії заявили, що не продаватимуть Україні два реактори, які планували використати для добудови енергоблоків Хмельницької АЕС.

У свою чергу в Міністерстві енергетики України відповіли, що жодних офіційних повідомлень від Болгарії з цього приводу не отримували, отже “будь-які коментарі є передчасними”. 

Критика купівлі реакторів

Ініціатива щодо добудови третього та четвертого енергоблоків Хмельницької атомної електростанції від самого старту зіткнулася з критикою. Енергетичні та атомні експерти зауважували, що ці реактори є російського походження, що суперечить намірам України дистанціюватися від ворога. При цьому не було проведено експертизи, наскільки ці реактори підходять Україні. Через що існує ризик, що після придбання вони так і не запрацюють.   

Народний депутат від “Голосу” Ярослав Железняк назвав прийняття закону щодо добудови Хмельницької АЕС “абсолютно ідіотською корупційною ідеєю” з купівлею “російського лайна у болгар”.

У свою чергу директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко повідомляв, що на реалізацію добудови Хмельницької АЕС потрібно буде витратити 4-4,5 млрд доларів, яких наразі немає. За його словами, у випадку добудови станції необхідно також було б ще побудувати високовольтні лінії для того, щоб забрати потужність цих реакторів.

Коментарі

Поки що немає коментарів. Чому б вам не розпочати обговорення?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *