Приватний сектор може стати драйвером реформування галузі будівництва: пропозиції девелоперів

Приватний сектор може стати драйвером реформування галузі будівництва: пропозиції девелоперів

Приватний сектор може стати драйвером реформування галузі будівництва: пропозиції девелоперів

На Будівельному форумі Forbes Development українські девелопери озвучили ключові бар’єри, що стримують розвиток ринку нерухомості. Серед головних — непередбачуваність рішень влади та відсутність стабільності щодо дозвільної документації, що створює ризики для інвесторів та бізнесу.

Ігор Ніконов, засновник KAN Development, озвучив публічну позицію бізнесу щодо ситуації, в якій опинився ринок:

“Перше — не може ніякий документ, виданий органом державної влади, бути відізваним. Має бути кримінальна справа проти того, хто його відізвав. Бізнес не повинен зазнавати збитків. По-друге, якщо в тебе виданий документ, то він має бути залізобетонним. Тому і банки мають сприймати цей документ як кінцевий”.

Учасники обговорення наголосили: сьогодні інвестори не готові вкладати в Україну, бо бачать незахищеність права власності, непрогнозованість містобудівної політики, незавершеність генпланів, неврегульованість пам’яткоохоронного законодавства.

Ростислав Мельник, СЕО корпорації нерухомості РІЕЛ, додав, що процес погодження має рухатися з двох сторін:

“Правила організації процесів в ринку сильно розмазані, невдосконалені та неорганізовані. А це дуже важлива складова для того, щоб системно розвиватися. Я вважаю, що ми є пожежниками у своїй галузі, бо постійно боремося з пожежами […]. Для того, щоб з’явилися кошти, світові банки, IFC і інші великі фінансові організації, ми з владою зобовʼязані сісти й виробити певні правила. Вони будуть вимагати від нас, щоб ми були без КІФів, а ми будемо вимагати від влади внесення змін до податкового законодавства”.

За словами спікерів, законодавчі зміни щодо стабільності дозвільних документів та поваги до права власності мають стати пріоритетом найближчі пів року. Має бути вибудувана ефективна модель публічно-приватного партнерства. Це дозволило б запустити нові інструменти фінансування, відновити довіру інвесторів і дати ринку девелопменту перспективу для відновлення й розвитку.

“Залучення інституційного іноземного капіталу може стати гейм-ченджером”, — сказав Роман Давимука, СЕО Avalon.

Олена Волошина, голова представництва IFC в Україні, зазначила, що прямо зараз тривають перемовини міжнародних інституцій з урядом:

“Будемо допомагати уряду України в реформуванні галузі. Сформована робоча група. Я дуже вірю в те, що реформи в Україні насправді будуть робитися за ініціативою приватних секторів. І сподіваюся, що приватний сектор стане драйвером цієї реформи”.

Коментарі

Поки що немає коментарів. Чому б вам не розпочати обговорення?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *