Основна проблема “Нафтогазу” – постачання газу виробникам електрики за пільговою ціною, – Омельченко

Основна проблема “Нафтогазу” – постачання газу виробникам електрики за пільговою ціною, – Омельченко

Основна проблема "Нафтогазу" - постачання газу виробникам електрики за пільговою ціною, - Омельченко

Основною проблемою державного “Нафтогазу” є пільгова поставка газу виробникам електроенергії на газових установках.

Про це заявив директор енергетичних програм “Центру Разумкова” Володимир Омельченко.

Він розповів, що через масовані атаки по об’єктам газовидобутку та внаслідок виходу з опалювального сезону із історично низькими обсягами активного газу (менше 1 млрд. м3) утворилася проблема щодо накопичення газу до початку наступного опалювального сезону.

“Дефіцит газу в 2025р. за оптимістичним прогнозом складе 3,3–3,9 млрд кубометрів, в грошах це $1,9–$2,2 млрд. Таке додаткове фінансове навантаження НАК “Нафтогаз України” через необхідність імпортувати вказаний обсяг до кінця року, щоб забезпечити газом населення та підприємства теплокомуненерго Компанія, на моє переконання, самостійно не потягне”, – написав Омельченко.

Він додав, що цей прогноз не враховує різкого скорочення видобутку власного газу внаслідок російських атак, який після останніх атак залишається на 25% нижчим відносно рівня у січні 2025р. З урахуванням руйнувань і скорочення видобутку загальний дефіцит може зрости до 7,3-7,9 млрд м3., що за прогнозами коштуватиме $4,1-4,5 млрд.

“Основна проблема Компанії – поставка пільгового газу для виробників електроенергії на газових установках. Так, у 2025р. вона планує витратити 3,0 – 3,4 млрд м3 газу на субсидіювання газової генерації, у тому числі так званої “розподіленої газової генерації”, яка виробляє електроенергію, спалюючи природний газ”, – пояснив Омельченко.

За словами експерта, “Нафтогаз” змушений продавати ці обсяги газу по 8 750 – 13 750 грн за тисячу м3 (без ПДВ) при комерційній ціні в 16 600 грн за тисячу м3 (без ПДВ).

Зокрема, у поточному році НАК “Нафтогаз України” втратить 16-18 млрд грн на субсидіювання виробників електроенергії з природного газу. Цих грошей вистачило би на імпорт 0,7-0,8 млрд м3 газу.

“Вважаю, що у даній ситуації до процесу імпорту та заповнення ПСГ мають долучатися українські та європейські трейдери й великі споживачі газу. Для цього необхідно якомога скоріше переходити на європейську модель газового лібералізованого ринку із забезпеченням market coupling”, – підсумував Омельченко.

Раніше виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко заявив, що розвиток внутрішнього ринку газу та стабільні правила гри є ключовими факторами для нарощування видобутку та зміцнення енергетичної безпеки України.

Коментарі

Поки що немає коментарів. Чому б вам не розпочати обговорення?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *