Politico з’ясувало, чому Європа не ввела санкції проти російського СПГ

Politico з’ясувало, чому Європа не ввела санкції проти російського СПГ

Politico з'ясувало, чому Європа не ввела санкції проти російського СПГ

Три роки США і Євросоюз тиснули на Росію санкціями через вторгнення в Україну. Усе це може змінитися найближчими місяцями, адже нинішній глава Білого дому погрожує поховати Москву в нових обмеженнях і водночас пропонує пом’якшити їх під час переговорів.

Видання Politico пише, що Європа знову залежить від примхи Вашингтона.

“Підтримка США життєво важлива, тому що американські санкції – найпотужніші”, – каже Марія Шагіна, експертка із санкцій Міжнародного інституту стратегічних досліджень. “Без лідерства Вашингтона Європа опиниться в скрутному становищі – наразі існує велика ймовірність того, що американські санкції будуть скасовані, а європейські не будуть посилені”.

Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна заявив, що він “абсолютно переконаний у тому, що є можливість запровадити набагато жорсткіші санкції, оскільки очевидно, що США також збираються це зробити, якщо Путін не змінить своєї мети”.

Однак Трамп може в будь-який момент змінити курс, запропонувавши послабити санкції під час двосторонніх перемовин із Росією. Якщо це станеться, ЄС позбудеться найважливішого важеля у своїх зусиллях з утихомирення угорців. З огляду на те, що для введення або продовження обмежень блоку потрібна одностайність, це може стати проблемою.

У лютому ЄС не включив до списку санкцій заборону на російський СПГ, незважаючи на тиск, через переговори з Трампом – Брюссель не хотів пропонувати офіційну заборону на московське пальне, доки не укладе газову угоду з Вашингтоном.

Також на паузі перебуває “дорожня карта” з припинення енергетичної залежності від РФ, яка, за словами офіційних осіб, буде зосереджена на експорті газу, а також нафти і ядерних технологій. І в цьому частково винні невирішені енергетичні переговори зі США. Рішення Трампа щодо переговорів про СПГ і російських санкцій допоможуть намітити власний енергетичний курс ЄС.

Якщо американський лідер піде на угоду щодо СПГ, це допоможе розморозити “дорожню карту” ЄС і навіть може відновити дебати про поступову відмову від російського СПГ. Якщо ж переговори ні до чого не приведуть, то це значно ускладнить життя європейським країнам.

Крім того, Трамп може закрутити гайки тіньовому флоту Росії, однак він також може легко відмовитися від угоди, а без американських санкцій щодо цих суден Європі буде важко забезпечувати безпеку і забезпечити дотримання стелі цін у 60 доларів за барель, особливо з огляду на те, що ця схема вже дає збої.

“Трамп має рацію в одному: поки ціна на нафту не впаде нижче за 40 доларів за барель, економіка РФ буде стійкою – проблема в тому, що я сильно сумніваюся, що Трамп зацікавлений у серйозному економічному тиску на Росію”, – зауважила Шагіна.

Переговори Трампа з Росією про припинення вогню стануть визначальним фактором. Уже зараз деякі європейці розглядають можливість повернення до російських енергоносіїв у разі укладення мирної угоди. Дипломати з низки країн стверджують, що сильна санкційна політика – це єдиний спосіб забезпечити блоку право голосу на переговорах.

“Санкції можуть бути ослаблені або скасовані тільки в тому разі, якщо Росія зможе відшкодувати шкоду, завдану нею Україні, і заплатить за неї”, – заявив спеціальний представник Латвії щодо санкцій Аріс Вігантс, але навіть у цьому разі ЄС не може просто повернутися до довоєнного життя.

Зняття санкцій з Росії – головні новини

Адміністрація нового президента США Дональда Трампа розробляє план потенційного послаблення санкцій проти Москви в рамках відновлення відносин із Росією і спробою покласти край російській агресії в Україні.

Агентство Reuters писало, що Білий дім доручив Держдепу і Мінфіну підготувати список санкцій, які можуть бути пом’якшені. Наразі невідомо, ослаблення яких санкцій адміністрація Трампа розглядатиме насамперед і якою мірою.

Радник президента України Володимира Зеленського з питань санкційної політики Владислав Власюк зазначив, що перш ніж пом’якшувати санкції для РФ, США мають дочекатися “конкретних кроків” від Кремля.

Коментарі

Поки що немає коментарів. Чому б вам не розпочати обговорення?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *