Шмигаль заявив про стратегічне значення від’єднання України від енергосистеми РФ

Шмигаль заявив про стратегічне значення від’єднання України від енергосистеми РФ

Шмигаль заявив про стратегічне значення від’єднання України від енергосистеми РФ

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль сподівається, що синхронізація об’єднаної енергосистеми України з енергосистемою Євросоюзу ENTSO-E відбудеться раніше 2023 року. За його словами, це значно послабить вплив Росії на енергетичну галузь України.

Про це Шмигаль сказав на форумі “Інтеграція України до ENTSO-E: за крок до енергетичної незалежності”, що відбувся 11 жовтня в межах 23-го саміту Україна-ЄС.

Згідно плану, ОЕС України у 2022 році відокремиться від енергосистем Росії та Білорусі і перейде в ізольований режим роботи. Після цього, у 2023 році відбудеться її повна синхронізація з енергосистемою ЄС.

“Важливо дотриматися графіка синхронізації мереж і завершити її не пізніше ніж до 2023 року, а можливо, з випередженням графіку”, – заявив прем’єр-міністр.

За його словами, приєднання енергетичної мережі України до ENTSO-E є “тим енергетичним безвізом, який відкриває для нашої країни нові можливості та наближає нас до Європи”. “Україна фактично стане частиною ЄС на енергетичному рівні”, – заявив прем’єр.

Стрес-тест для енергосистеми України: чи зможе вона працювати ізольовано від РФ і Білорусі

Він підкреслив, що приєднання до енергосистеми Європи матиме не лише економічну вигоду для України, але й геополітичну.

“Від’єднання України від енергосистеми Російської Федерації призведе до втрати стратегічного впливу останньої на електроенергетичну галузь не лише в Україні, а й у європейських країнах також”, – сказав Шмигаль.

Він також розказав, що Україна пропонуватиме Європі започаткувати стратегічний діалог високого рівня у сфері енергетики.

“Росія вдавалась, вдається і, я певен, буде вдаватися до енергетичного шантажу на різних рівнях. Зараз ми це бачимо на рівні газового шантажу для введення в експлуатацію “Північного потоку – 2″. Тому ми запропонуємо нашим європейським партнерам започаткувати стратегічний енергетичний діалог високого рівня з залученням держав-членів ЄС. Необхідно виробити спільне довгострокове бачення енергетичної безпеки Європи, яке охоплювало б не тільки постачання газу, але й синхронізацію наших елетромереж, декарбонізацію економіки, виробництво відновлювальних джерел енергії, зокрема зеленого водню”, – заявив Шмигаль.

Нагадаємо, що Україна підписала умови для приєднання до європейської енергосистеми ще у червні 2017 року після багатьох років підготовки, а у червні 2021 року “Укренерго” пройшло попередню сертифікацію як оператор системи передачі європейського зразка.

Хоча технічно робота в паралельному режимі з ENTSO-E і в паралельному режимі з РФ, Білоруссю і Молдовою схожа, в їх основі лежать різні економічні моделі. Синхронізація з ENTSO-E вимагала не тільки виконання цілого ряду складних технологічних заходів, а й перебудови всього ринку електроенергії в країні з переходом на абсолютні ринкові механізми, коли будь-який споживач в Україні зможе імпортувати електроенергію з будь-якої країни ЄС, а будь-який виробник електроенергії – експортувати її кінцевого споживача в Європу.

Шмигаль заявив про стратегічне значення від’єднання України від енергосистеми РФАндрій Водяний, редактор новинної стрічки

По материалам: lb.ua