Українці з інвалідністю можуть розраховувати на фінансову підтримку.
Страхова та соціальна пенсія по інвалідності – у чому різниця
Для того щоб розібратися, яка пенсія по інвалідності в Україні, варто зрозуміти, кому можуть дати відповідний статус. Як правило, третю групу призначають людям, у яких діагностовано певні порушення у функціонуванні організму, але вони унеможливлюють роботу або навчання. Вважається, що третя група – робоча, тобто, людина може працювати, але для неї потрібно створити певні умови.
Звідси зрозуміло, що українці з третьою групою отримуватимуть зарплату. Крім неї, їм доступна і пенсія по інвалідності. Вона може бути страховою або соціальною. Для оформлення першої необхідний стаж від 1 до 15 років, другу дають тільки лише за факт наявності інвалідності.
Працюючий українець “із групою” може почати думати, що вигідніше – пенсія по інвалідності чи по старості. Відповідь на це питання прийде, коли стане зрозумілим алгоритм розрахунку грошових виплат.
Пенсія по інвалідності для 3 групи – скільки платитимуть
На офіційному сайті ПФУ сказано, що розмір пенсійних виплат для людей зі статусом інвалідності залежить від двох чинників – групи та пенсії за віком. Групу інвалідності визначає МСЕК, а ось грошову допомогу за віком розраховують індивідуально для кожного українця, правила прописано в ст. 27 і 28 Закону України про пенсійне забезпечення.
Незалежно від результатів розрахунків, страхова пенсія по інвалідності для 3 групи не може бути меншою, ніж половина від пенсії за віком, за умови, що українець має від 1 до 15 років страхового стажу. Якщо українець отримав інвалідність до виходу на пенсію, то всі роки з моменту встановлення статусу і до 60 років зараховуються до страхового стажу.
У ПФУ можуть порахувати, яку пенсію людина отримувала б, якби вийшла на заслужений відпочинок, досягнувши граничної вікової позначки. Уявімо, що ця сума дорівнює 4 000 грн, тоді, маючи третю групу інвалідності, українець може розраховувати на 50% від цієї суми – йому нарахують 2 000 грн пенсії.
Трапляються випадки, коли інвалідність встановлено після досягнення пенсійного віку, при цьому українець уже не працює, але має третю групу. Тоді він, за наявності стажу 35 років для чоловіків і 30 років для жінок, може претендувати на пенсію по інвалідності, розмір якої дорівнюватиме пенсії за віком.
Крім страхової пенсії, існує ще й соціальна пенсія по інвалідності – це грошова допомога, розмір якої для 3 групи фіксований. Працюючий українець з інвалідністю отримає 2 093 грн, а непрацюючий – 2 520 грн.
Також згідно з постановою Кабміну №654, громадяни нашої країни “з групою” можуть розраховувати на доплати – наприклад, якщо пенсіонер з інвалідністю 3 групи утримує неповнолітню дитину, він має право отримувати надбавку в розмірі 150 грн.