ВПО будуть перевіряти та позбавляти грошей з 1 липня: кого це торкнеться

ВПО будуть перевіряти та позбавляти грошей з 1 липня: кого це торкнеться

ВПО будуть перевіряти та позбавляти грошей з 1 липня: кого це торкнеться

Внутрішньо переміщені особи в Україні мають право на фінансову допомогу від держави, зокрема, на виплати ВПО. З 1 липня 2025 року осіб з такої категорії будуть перевіряти додатково. Дізнайтеся, хто може отримувати ВПО 2025, а кого позбавлять такої можливості.

Хто може претендувати на ВПО з 1 липня

Керуючий партнер Адвокатського Об’єднання “Віннер Партнерс” адвокат Сергій Литвиненко в коментарі УНІАН пояснив, хто потрапляє під виплати ВПО з 1 липня. За словами експерта, статус внутрішньо переміщеної особи може отримати громадянин України або іноземець, що був змушений покинути своє місце проживання через збройний конфлікт, окупацію, порушення прав чи прояви насилля тощо, та перебуває в нашій країні на законних підставах і має право на постійне проживання. Головною умовою, наголошує Литвиненко, є те, що громадянин не покидає територію України, а шукає безпечніше місце для проживання всередині країни.

Адвокат каже, що поняття ВПО в Україні активно почали використовувати з 2014 року, коли РФ захопила Крим, і розпочалася антитерористична операція на Донбасі. З 2014 року статус ВПО могли отримати особи, які переїхали з Донецької та Луганської областей, а також з Криму.

Після того, як розпочалося повномасштабне вторгнення Росії (у 2022-му році – ред.), перелік регіонів, жителі яких можуть отримати статус ВПО, розширився. Згідно з розпорядженням Кабміну №204-р від 6 березня 2022 року, ВПО можуть стати жителі таких областей:

  • Волинської.
  • Дніпропетровської.
  • Донецької.
  • Житомирської.
  • Запорізької.
  • Київської.
  • Києва.
  • Луганської.
  • Миколаївської.
  • Одеської.
  • Сумської.
  • Харківської.
  • Херсонської.
  • Чернігівської.

Литвиненко нагадав, що для осіб з таким статусом передбачені виплати ВПО – повнолітнім особам щомісяця виплачують 2 тисячі гривень, а дітям та повнолітнім, які мають інвалідність – 3 тисячі гривень. 

Окрім виплат, держава підтримує осіб зі статусом ВПО пільгами у різних сферах суспільного життя. У тому числі, особи з таким статусом до 23 років можуть безплатно навчатися у коледжах та вищих навчальних закладах, отримувати соціальні стипендії, їх мають безплатно забезпечувати підручниками та проживанням у гуртожитках.

Ще, каже адвокат, ВПО можуть не виплачувати основну суму іпотечного кредиту та нарахованих відсотків, якщо житло, до прикладу, квартира, знаходиться на тимчасово окупованій території. 

Хто може втратити виплати ВПО з 1 липня

У постанові Кабміну №376 чітко вказано, у якому випадку можуть скасувати ВПО. З 1 липня 2025 року Мінфін буде щомісяця перевіряти, де знаходяться внутрішньо переміщені особи. Якщо виявиться, що людина за кордоном понад три місяці (90 днів) без поважних причин, то виплати ВПО та сам статус для неї можуть бути анульовані. Після повернення із закордону українцю або іноземцю при наявності відповідної заяви видадуть довідку про скасування статусу ВПО.

Це не буде стосуватись людей, яким потрібно за кордоном лікувати себе чи дітей, проходити стажування, бути у відрядженні, доглядати за хворою неповнолітньою дитиною, поховати родича, вирішити особисті питання з судовими або правоохоронними органами. Мета поїздки має бути аргументована документально. Якщо все буде зроблено на законному рівні, людина може знаходитись за кордоном понад 90 днів без втрати статусу ВПО.

ВПО будуть перевіряти та позбавляти грошей з 1 липня: кого це торкнеться

Керуючий партнер Адвокатського Об’єднання «Віннер Партнерс», адвокат

Коментарі

Поки що немає коментарів. Чому б вам не розпочати обговорення?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *